خانه -- H -- HYSYS -- ایجاد یک کیس و شروع شبیه سازی در هایسیس (HYSYS)

ایجاد یک کیس و شروع شبیه سازی در هایسیس (HYSYS)

سلام

قبلا برای شمل عزیزان در این پست ویژگی ها و توانایی های نرم افزار قدرتمند هایسیس (HYSYS) بیان شد. در پست حاضر قصد داریم شروع کار با این نرم افزار را برایتان بیان کنیم. با ما همراه باشید تا شبیه سازی با این نرم افزار را شروع کنیم:

برای شروع، HYSYS را اجرا می کنیم (در این آموزش از نسخه ۸ استفاده شده است). برای ایجاد یک فایل جدید، از منوی File، گزینه New و سپس گزینه Case را انتخاب می کنیم.

3818_Aspen-HYSYS-New-Case_www.riseh.ir_01

در این بخش باید مواد شیمیایی شرکت کننده در شبیه سازی را انتخاب نماییم. در منوی پیمایشی سمت چپ محیط Properties انتخاب شده است. در قسمت Component Lists مطابق شکل دکمه Add را کلیک می کنیم.

3818_Aspen-HYSYS-New-Case_www.riseh.ir_02

پس از زدن دکمه Add همانطور که مشاهده می کنید، یک لیست از مواد شیمیایی با نام Component List-1 در سمت چپ نمایان می شود. در پنجره ای که باز شده است، می توانید مواد مورد نظر را در قسمت Search for جستجو کنید. از منوی کشویی Search by می توانید نوع جستجو را انتخاب کنید که آیا عبارتی که وارد کرده اید در Full Name/Synonym (نام کامل/هم معنی) قرار دارد یا در Simulation Name (نام شبیه سازی) و یا در Fornula (فرمول شیمیایی). برای مثال نام شبیه سازی پروپان Propane، هم معنی آن C3 و فرمول شیمیایی آن C3H8 می باشد.

3818_Aspen-HYSYS-New-Case_www.riseh.ir_03

پس از جستجو دکمه Add و یا اینتر را بزنید. ماده مورد نظر به کادر سمت چپ منتقل می شود و عبارت OK در کادر پایین به صورت سبز رنگ در می آید.

3818_Aspen-HYSYS-New-Case_www.riseh.ir_04

 در مرحله بعد به سراغ مشخص کردن بسته ترمودینامیکی (Fluid Package) مناسب برای لیست مواد، می رویم. Fluid Package در واقع روش محاسبات ترمودینامیکی است که در شبیه سازی مورد استفاده می گیرد. مثلا برای مواد گازی و هیدروکربن های سبک از مدل PRSV استفاده می کنیم. در منوی کنار، Fluid Packages را انتخاب می کنیم و دکمه Add را می زنیم.

3818_Aspen-HYSYS-New-Case_www.riseh.ir_05

از کادر Property Package Selection، بسته خواص مناسب را انتخاب کنید (این انتخاب می تواند بر اساس جداول اریک کارلسون یا جداول دیگر صورت پذیرد). عبارت OK نشان داده شد.

 3818_Aspen-HYSYS-New-Case_www.riseh.ir_06

پس از انتخاب یک لیست مواد و بسته خواص، شما حداقل اطلاعاتی که برای ورود به محیط شبیه سازی لازم است را به نرم افزار داده اید. دکمه Simulation را بفشارید. تبریک می گویم، شما اکنون می توانید شبیه سازی ادوات عملیات واحد و … را شروع کنید. می توانید جریان های انرژی و مواد ایجاد کرده یا به شبیه سازی پمپ و کمپرسور بپردازید یا به وسیله برج های تقطیر و راکتور های شیمیایی جداسازی و واکنش انجام دهید. فقط قبل از شروع آموزش های دیگر به معرفی کلی محیط نرم افزار HYSYS می پردازم. قسمت ۲ در شکل زیر محل نمایش تجهیزات متداول و پرکاربرد است که از شش سربرگ تشکیل شده است. قسمت ۳ فلوشیت (Flowsheet) اصلی را نشان می دهد. کادر ۴ نیز منوی نرم افزار است که البته در این نسخه ها بسیار شبیه به ماکروسافت آفیس شده است و آخرین قسمت (قسمت ۵) نیز محل نمایش پیام های نرم افزار و ارورها و محاسبات است.

3818_Aspen-HYSYS-New-Case_www.riseh.ir_07

موفق باشید و از نرم افزار تخصصی خود لذت ببرید …

رضائی

Processing your request, Please wait....

امتیاز دهید: ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (آرا:5)
Loading...

درباره ی سعید رضائی

مهندسی شیمی srezaee78@gmail.com

همچنین ببینید

معرفی کتاب “شبیه سازی پدیده های فیزیکی و شیمیایی با FLUENT GAMBIT ++C”

شبیه سازی پدیده های فیزیکی و شیمیایی با FLUENT GAMBIT ++C با هدف طراحی تجهیزات …

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *