قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خانه -- معرفی نرم افزار -- معرفی نرم افزارهای مهندسی برق

معرفی نرم افزارهای مهندسی برق

بدون تردید تکمیل کننده اطلاعات هر دانشجو در طول دوران تحصیل نرم افزارهای موجود در آن رشته تحصیلی است. به وسیله نرم افزارهایی که وجود دارند شما می توانید معلومات خود را کاربردی تر کنید و بدون نیاز به ابزار و وسایل نتایج علمی طرح ها و پروژه های خود را مشاهده کنید. تعدادی از نرم افزارهایی که در رشته برق کاربرد زیادی دارند خدمتتان معرفی می گردد. اغلب این نرم افزارها در غالب دوره های آموزشی قابل طرح هستند.

ORCAD

نرم افزار ORCAD یکی از قدیمی ترین و قدرتمندترین نرم افزارهای رسم شماتیک، طراحی مدارهای الکترونیکی و طرح پشت فیبر مدار چاپی است. از جمله امکاناتی که این نرم افزار دارا می باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کتابخانه ای با بیش از ۳۰۰۰ قطعه – رسم شماتیک – ایجاد المان ها و کتابخانه های جدید در نرم افزار – قرار دادن قطعات بر روی فیبر مدار چاپی به صورت دستی یا به صورتی که نرم افزار ارائه می کند – امکان ارتباط و تبادل داده ها با نرم افزار MATLAB

MATLAB

به طور قطع می توان گفت که نرم افزاری به جامعیت MATLAB به طوری که در اکثر رشته های فنی و مهندسی قابل استفاده باشد، وجود ندارد. طراحی این نرم افزار به طوری است که رشته های مختلف از جمله برق و کلیه گرایش های آن را پوشش می دهد. در قسمت SIMULINK که قسمت اصلی نرم افزار است بلوک ها و مدل های مختلف برای شبیه سازی و مدل سازی سیستم های زیر طراحی شده اند.

۱- سیستم های کنترل پیوسته ۲- بلوک های کنترلی، فیلترها، موتورها، ترانس ها، المان های قدرت، دستگاه های اندازه گیری ۳- سیستم های ارتباطی و مخابراتی شامل مدولاسیون های آنالوگ و دیجیتال، کانال ها و فیلترها ۴- سیستم های پردازش سیگنال و طراحی و آنالیز سیستم های آنالوگ و دیجیتال

PROTEL

یا همان PROTELL DXP نرم افزار قدرتمندی است که برای پیاده سازی شماتیک، طراحی PCB و آنالیز مدارهای آنالوگ و برخی مدارهای دیجیتالی طراحی شده است. یکی از مزایای این نرم افزار دسته بندی مناسبکتابخانه ها به نحوی است که با صرف زمان کوتاهی قطعه مورد نظر را خواهید یافت. آنالیز مدارهای آنالوگ در PROTEL توسط تحلیلگر پی اسپایس انجام می شود. محیط طراحی PCB در PROTEL به دلیل داشتن کتابخانه هایی کامل و بدون نقص معروف است و این امر سبب رفاه بیشتر در حین طراحی انواع PCB با این نرم افزار خواهد شد. در این نسخه امکان بیه سازی و کدنویسی برخی از FPGAها نیز فراهن شده است که زمان طراحی و پیاده سازی را حداقل می کند.

FPGA

تراشه هایی که با همین نام ساخته می شوند به شما این اجازه را می دهند که طرح دیجیتالی خود را در نرم افزار شبیه سازی کنید و بعد از پروگرام کردن آن بر روی IC مربوطه به صورت سخت افزاری پیاده کنید. همچنین می توانیم به وسیله زبان VHDL(برنامه  نویسی توصیف سخت افزاری) قسمت هایی را که به صورت گرافیکی قابل پیاده سازی نیست طراحی کنیم و آن را به طرح اصلی اضافه کنیم. از مزایای دیگر این نرم افزار این است که امکان رفع اشکال و بهینه کردن طرح را به شما می دهد.

CABINET

این نرم افزار در طراحی پروژه های الکتریکی کاربرد دارد که از جمله آن ها می توان به تابلو های برق صنعتی اشاره کرد. همچنین این نرم افزار با نرم افزار eplan به عنوان یک امکان اضافی ارتباط برقرار کرده و می تواند یک قالب سه بعدی از طرح را به ما ارائه دهد. رسم اتوماتیک سیم بندی جهت طراحی سریع تابلو و ابزارهای رسم گرافیکی و تغییر اندازه طرح از دیگر ویژگی های این نرم افزار است.

LABVIEW

LABVIEW یک زبان برنامه نویسی سه منظوره است کارهای برنامه نویسی شبکه، پایگاه داده، ورودی و خروجی فایل و غیره را می توان با آن انجام داد. همچنین این نرم افزار با پورت های سریال و موازی و مدارهای واسط کامپیوتری، عمل کنترل و اتوماسیون و پردازش داده ها را انجام می دهد. جهت انجام این کار و اندازه گیری، پارامترهای مختلف کارت های خصوصی موجود می باشد که توسط LABVIEW استفاده می شود.

نرم افزارهای مربوط به میکرو کنترلرهای AVR

میکروکنترلرهای AVR بر حسب مدل دارای کارایی متفاوت هستند. همچنین بر حسب مشخصاتی مانند حافظه داخلی، تعداد پورت های ورودی و خروجی و … به دسته های مختلفی تقسیم می شوند اما اصول کارکردن با آن ها یکسان نیست. این میکروکنترلرها به سه زبان برنامه نویسی می شوند که هر کدام نیز برای کامپایل کردن برنامه، نرم افزار خاص خود را نیز دارند.

۱- زبان برنامه نویسی اسمبلی که دستورات آن در دیتاشیت های آماده شده توسط شرکت سازنده وجود دارد. ۲- زبان برنامه نویسی C که نرم افزار مورد استفاده این برنامه Code vision نام دارد. ۳- زبان برنامه نویسی بیسیک که ساده تری راه برای یادگیری برنامه نویسی است و نرم افزار آن BASCOM نام دارد.

Proteus

یکی از نرم افزارهای طراحی است که در عین سادگی کارایی زیادی دارد. به این معنی که شما می توانید علاوه بر وارد کردن میکروکنترلرهای مختلف در محیط کاری این نرم افزار شبیه سازی موجود را انجام داده و همچنین با قطعات دیگری نیز که میکروکنترلرها با آن ها کار می کنند طراحی های دیگر را انجام دهید. طراحی PCB و شبیه سازی به وسیله ابزار مختلف از دیگر ویژگی های این نرم افزار است.

Processing your request, Please wait....

 منبع: کتاب:جغرافیای تحصیلی رشته ها-رشته مهندسی برق/مولف:معاونت علمی-پژوهشی بسیج دانشجویی تهران بزرگ/نشر:تهران-سازمان بسیج دانشجویی 1388

امتیاز دهید: ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (آرا:5)
Loading...

درباره ی مدیر سایت

در رشته مهندسی شیمی تحصیل می کنم.

مطلب پیشنهادی

خانه نرم افزار - آموزش MATLAB

آموزش MATLAB – جلسه سوم: بردارها

به نام خدا با آموزش متلب در خدمت شما هستیم. در این جلسه می خواهیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *