قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خانه -- A -- معرفی نرم افزارهای مهندسی مکانیک (بخش ۱)

معرفی نرم افزارهای مهندسی مکانیک (بخش ۱)

samplemechanical

LAND DEVELOPMENT DESKTOP
این نرم افزار یکی از نرم افزارهای شرکت Autodesk می باشد که تحت نرم افزار AutoCAD کار می کند و به همراه ۴ نرم افزار مربوطه که در همین محیط اجرا می شوند به عنوان کامل ترین نرم افزار شاخه نقشه برداری زمینی و هوایی و GIS در دنیا معرفی شده است. در این نرم افزار اعمال زیر را می توان انجام داد:
– واردکردن نقاط برداشت شده تاکومتری و با استفاده از Total Station
– ایجاد سطع سه بعدی با استفاده از نقاط داخل پروژه مشاهده سه بعدی و ویرایش آن
– گزارش گیری از سطح از قبیل مشاهده خط القعر، شیب هر منطقه، عمق و …
– مقطع زدن از سطح و مشاهده آن
– ترسیم توپوگرافی، کدگذاری بر روی آن ها و تنظیمات آن
– محاسبه حجم عملیات خاکی بین دو سطع با استفاده از سه روش
– تفکیک اراضی (Parcel) به طور اتوماتیک با استفاده از مساحت های مشخص
– ترسیم پلان مسیر راه، کانال، خطوط انتقال نیرو، لوله و …
– معرفی پلان تقسیم شده به عنوان مسیر کدگذاری آن به عنوان کیلومتراژ و آماده سازی آن برای ترسیم پروفیل طولی و عرضی
– درج مشخصات نقاط واقع بر روی خط مستقیم، قوس های ساده و کلوتئید به طور دلخواه و به صورت کامل

Civil Design
از این نرم افزار زمانی می توان استفاده کرد که در برنامه Land Desktop سطح سه بعدی را ایجاد کرده و مسیر پروژه را نیز مشخص کرده باشیم. کار این نرم افزار ایجاد عملیات طراحی راه، طراحی هیدرولوژی و هیدرولیک، لوله کشی آب و فاضلاب و هر نوع پروژه ای که بر روی سطح زمین انجام می شود، می باشد. از این نرم افزار برای انجام اعمال زیر می توان استفاده کرد:
– ترسیم پروفیل طولی مسیر، درج مشخصات و گزارش گیری از آنها و ترسیم خط پروژه
– ایجاد پروفیل عرضی با توجه به متغیرات آن از قبیل دِوِر، ترانزیش و غیره
– ترسیم شکل واقعی مقطع مسیر
– محاسبات هیدرولوژی از قبیل محاسبات لوله، کانال، سرریز، زهکش، رایزر و کالورت با توجه به بارندگی. این نرم افزار قادر است به چهار روش بارندگی و سیل ناشی از آن را محاسبه کرده تا برای طراحی راه و محاسبه کالورت از آن استفاده کنیم.
– محاسبه هیدرولیکی برای طراحی انتقال لوله های آب
– محاسبات مربوط به فاضلات از قبیل لوله های انتقال فاضلاب، حجم محفظه های جمع کننده فاضلاب با توجه به دبی ورودی
– محاسبات مربوط به قرضه ها و دپوها
– محاسبات خاکریزی و خاکبرداری برای مسیر پروژه و همچنین محاسبه حجم مصالح به کار رفته در مسیر و ترسیم منحنی بروکنر(حمل خاک)
– انجام شیت بندی اتوماتیک و آماده کردن سریع و استاندارد نقشه ها برای چاپ

Survay
این نرم افزار یکی دیگر از نرم افزارهای شرکت Autodesk است که بر روی برنامه LAND نصب می شود. با استفاده از نرم افزار Survay می توان نقاط حاصل از نقشه برداری را وارد برنامه کرد، بر روی آن ها مدیریت کرده و آن ها را آنالیز کرد. از آنجایی که نقاط حاصل از تاکئومتری با توجه به فرمت مورد نظر نقشه بردار برداشت می شود ولی نرم افزار LAND به نقاط با پارامترهای X,Y,Z نیاز دارد، از این رو این نرم افزار به طور خودکار برداشت های کاربر را دریافت کرده و به مختصات X,Y,Z تبدیل می کند. به طور کلی این نرم افزار اعمال زیر را انجام می دهد:
– تخلیه نقاط از انواع دوربین های توتال استیشن و GPS
– وارد کردن نقاط برداشت شده توسط دوربین های تئودلیت و نیوو
– بستن منحنی پیمایش و سرشکنی زوایا
– کنترل برداشت و بررسی خطاهای احتمالی

ArcGIS
نرم افزار ArcGIS محصول شرکت ESRI و مجموعه کامل سیستم اطلاعات جغرافیایی می باشد که مشتمل بر سه بخش است:
الف) نرم افزار ArcGIS DESKTOP که خود مجموعه کامل از نرم افزار GIS را در بر دارد.
ب) گذرگاه ARC SDE که به عنوان یک رابطه برای اداره کردن داده های جغرافیایی عمل می کند.
پ) نرم افزار ARC IMS که برای توزیع و سرویس داده ها بر روی اینترنت استفاده می شود.

ARC GIS DESKTOP خود مشتمل بر سه نرم افزار ARC TOOL، ARC CATALOG و ARC MAP BOX است. با این نرم افزار شما می توانید کلیه اعمال GIS از ساده تا پیشرفته را انجام دهید. ARC MAP نرم افزار مرکزی ARC GIS است که کلیه کارهای مربوط به کارتوگرافی، آنالیز نقشه ها و ویرایش آن ها را انجام می دهد. ARC CATALOG نرم افزاری است که شما را در سازمان دهی و اداره کردن داده های GIS می باشد و برای پردازش نقشه ها استفاده می شود. این سه نرم افزار در محیط های ARC VIEW، ARC EDIT و ARC INFO اجرا می شوند.

Autodesk Map 3D
این نرم افزار یکی دیگر از نرم افزارهای شرکت Autodesk در زمینه GIS می باشد و عملیاتی از قبیل ایجاد، تغییر، آنالیز و ارتباط داده ها و گزارش گیری از نقشه ها را انجام می دهد. یکی از قابیل های MAP 3D توانایی استفاده همزمان از چند نقشه خارجی می باشد. در این نرم افزار شما می توانید نقاط برداشت شده از سطح زمین را وارد کرده، سطوح سه بعدی ایجاد کنید، توپوگرافی رسم کنید، حجم بین دو سطح را محاسبه کنید، توپولوژیهای شبکه ای، نقطه ای، و polygon ایجاد کنید. MAP 3D از ابزارهای قدرتمندی برای گزارش گیری برخوردار است و می تواند گزارش های شیئی ایجاد کند. به وسیله این نرم افزار می توان اعمال زیر را انجام داد:
ساخت و کار با نقشه ها، کار با اشیاء و داده ها با MAPPING POLYGON استفاده از گزارش گیری ها برای آنالیز داده ها و کاربرد توپولوژی و آنالیز داده ها و کار با تصاویر، کار با داده های نقشه برداری ایجاد سطح، ترسیم توپولوژی و محاسبه حجم تکمیل نقشه ها و چاپ آن ها.

CATIA
این نرم افزار از جمله نرم افزارهای CAD/CAM/CAE می باشد که در هر یک از این موترد توانایی و قابلیت بسیاری را دارا می باشد به طوری که در اروپا به عنوان یک درس کاربردی در گرایش های کارشناسی ارشد مکانیک تدریس می شود. از جمله اعمالی که می توان به وسیله این نرم افزار انجام داد به موارد زیر می توان اشاره کرد:
طراحی دوبعدی، طراحی قطعات سه بعدی Part Design و قطعات سه بعدی به وسیله سطح سازی یا Surface، انواع نماگیری ها و انواع برش ها، مونتاژ با محیط Design Assembly و طراحی صحنه های انفجاری از قطعات مونتاژ شده و تهیه انیمیشن های صنعتی از این صحنه ها، تهیه سطوح گسترده و طراحی قطعات به وسیله Sheet Metal نرم افزار CATIA، طراحی سازه های فلزی و اتصالات و آنالیز آنها توسط محیط Structure Design، تلورانس گذاری و مونتاژ عددی قطعات صنعتی، طراحی قالب های پلاستیک به وسیله محیط Mold Tooling Design و طراحی قطعات صنعتی سه بعدی توسط محیط Simulation & Analysis، ماشین کاری در محیط NC Manufacturing و تهیه code G جهت استفاده در ماشین های تراش و فرز CNC.

Processing your request, Please wait....

 منبع: کتاب:جغرافیای تحصیلی رشته ها-رشته مهندسی مکانیک/مولف:معاونت علمی-پژوهشی بسیج دانشجویی تهران بزرگ/نشر:تهران-سازمان بسیج دانشجویی 1388

امتیاز دهید: ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (آرا:1)
Loading...

درباره ی مدیر سایت

در رشته مهندسی شیمی تحصیل می کنم.

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب “کاملترین مرجع کاربردی ماشین کاری با CATIA CNC”

با توجه به گسترش به‌کارگیری نرم‌افزارهای طراحی و مهندسی در زمینه‌های طراحی به کمک کامپیوتر، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *