خانه -- P -- PROMAX -- معرفی کتاب “شبیه سازی فرآیندهای پالایشگاهی با PROMAX”

معرفی کتاب “شبیه سازی فرآیندهای پالایشگاهی با PROMAX”

PROMAX_book_01_www.riseh

پیش گفتار

امروزه نرم افزارهای شبیه سازی فرآیندی نقش به سزایی در طراحی، توسعه، بهینه سازی و رفع مشکلات فرآیندی واحدهای صنعتی ایفا می کنند و لذا یادگیری آن برای مهندسان فرآیند امری ضروری و اجتنا بناپذیر است.
در حال حاضر نرم افزار PROMAX یکی از قوی ترین نرم افزارهای موجود برای شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی و پالایشگاهی به شمار می رود. این نرم افزار که حاصل ادغام دو نرم افزار Prosim و Tsweet است برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ توسط شرکت Bryan Research & Engineering Inc در محیط نرم افزار Microsoft Visio به بازار عرضه شد. از قابلیت های ویژه و منحصر به فرد آن دارا بودن بسته های ترمودینامیکی تجربی ویژه جهت شبیه سازی فرآیندهای مختلف پالایشگاه های گازی از جمله فرآیندهای شیرین سازی گاز ترش، رطوبت زدایی با گلایکول ها، مرکاپتان زدایی از میعانات گازی و LPG، فرآیند بازیافت گوگرد (SRU)، شیرین سازی آب ترش و مانند آن اشاره کرد. هم چنین به کمک این نرم افزار می توان برش های نفتی و واکنش های شیمیایی هتروژن را با دقت بسیار بالایی تعریف نمود و علاوه بر شبیه سازی فرآیندهای اشاره شده در بالا، شبیه سازی فرآیندهای مختلف دیگر از جمله واحدهای تقطیر اتمسفریک و خلأ پالایشگاه های نفتی، شبیه سازی انواع مختلف راکتورهای شیمیایی، محاسبات هیدرولیکی خطوط لولیه ی انتقال و شبیه سازی و سایزینگ تجهیزات مهم فرآیندی از قبیل انواع مختلف مبدل های حرارتی، برج های تفکیک، جداکننده های دو فازی و سه فازی، شیرهای اطمینان و مانند آن را در مقایسه با سایر نرم افزارهای شبیه سازی دیگر به خوبی و با دقت بسیار بالایی انجام داد. توصیه می شود جهت درک بهتر کار با قابلیت های مختلف سایزینگ تجهیزات در این نرم افزار، به عنوان پیش نیاز به کتاب طراحی تجهیزات فرآیندی مؤلف که در همین انتشارات منتشر شده است مراجعه شود.
این کتاب اولین کتاب منتشر شده برای این نرم افزار به شمار می رود و مشتمل بر ۲۰ فصل می باشد که در فصول مختلف آن به شبیه سازی فرآیندهای مهم همراه با مراحل حل آن ها پرداخته شده است تا به موازات حل آن ها با قسمت های مختلف نرم افزار نیز آشنایی کامل حاصل شود. ضمناً همراه کتاب یک عدد CD حاوی برنامه ی قابل نصب نرم افزار به همراه فایل های حل مثال های کتاب و سایر مطالب مرتبط با موضوع ارائه شده است. تهیه ی نسخه های بالاتر این نرم افزار به صورت قفل شکسته در بازار به راحتی میسر نمی باشد. با این حال نسخه ی ۱٫۲ این نرم افزار با قفل نرم افزاری به همراه کتاب ارائه شده است. اگرچه این نسخه از نرم افزار برخی قابلیت های نسخه های بالاتر را دارا نمی باشد، با این حال جهت آموزش و کار با نرم افزار و انجام پروژه ها کفایت می کند. لازم به ذکر است محیط کار با این نرم افزار در محیط نرم افزار Microsoft Visio است بنابراین نرم افزار PROMAX می باید همراه با نرم افزار Microsoft Visio نصب و راه اندازی شود.
نرم افزار PROMAX راهنمای بسیار خوبی دارد که به خوانندگان عزیز این کتاب توصیه می شود برای رفع مشکلات احتمالی خود در هر قسمت از کار با نرم افزار با فشار دادن دکمه F1 به آن مراجعه نمایند.

Processing your request, Please wait....

امتیاز دهید: ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (آرا:6)
Loading...


 پديدآور: مهدي رازي فر
 مترجم: -
 ناشر: اندیشه سرا
 صفحات: 448 صفحه - قطع وزیری
 موضوع: مهندسی شیمی

درباره ی مدیر سایت

در رشته مهندسی شیمی تحصیل می کنم.

همچنین ببینید

hysys-book-2_riseh

معرفی کتاب “آموزش نرم افزار شبیه ساز HYSYS”

خلاصه ای از کتاب: نرم افزار HYSYS نرم افزاری ویژه محاسبات لوله‌کشی در فرآیندها نیست. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *