خانه -- A -- Aspen Polymer PLUS -- مقاله “شبیه سازی، طراحی تجهیزات و برآورد اقتصادی فرایند تولید پلی وینیل کلرید (با Aspen Polymer Plus)”

مقاله “شبیه سازی، طراحی تجهیزات و برآورد اقتصادی فرایند تولید پلی وینیل کلرید (با Aspen Polymer Plus)”

چکیده:
پلی وینیل کلرید۱ در اواخر قرن نوزدهم کشف شد، ولی تا دهه ۱۹۲۰ به طور تجاری تولید و به بازار عرضه وارد نشد. این بسپار دومین پلاستیک پر مصرف پس از پلی اتیلن است که محصولات آن می توانند صلب یا انعطاف پذیر، کدر یا شفاف، رنگی و عایق یا رسانا باشند. بسته به نوع بسپار مورد نیاز، پلی وینیل کلرید به وسیله روش های متنوع از جمله تعلیقی۲، امولسیونی۳، در محلول،
ریز تعلیقی۴ و جرمی۵ تولید می شود. در اغلب موارد از بسپارش تعلیقی استفاده می شود که شامل تعلیق ذرات مونومر در آب است. در این مقاله در ابتدا کلیاتی در رابطه با شیمی واکنش بسپارش و انواع روش های تولید پلی وینیل کلرید ارائه شده است، سپس برآورد اقتصادی یک واحد تولیدی انجام شده است. برای برآورد اقتصادی یک کارخانه به دست آوردن شدت جریان های ورودی و محصول نهایی و محاسبه ابعاد همه تجهیزات الزامی است. لذا برای به دست آوردن شدت جریان های جرمی، شبیه سازی فرایند صورت گرفته است که در این مطالعه شبیه سازی فرایند تولید با نرم افزار اسپن بسپار پلاس۶ انجام شده است و در ادامه با استفاده از نتایج بخش شبیه سازی فرایند، طراحی تجهیزات انجام شده است. در مرحله بعدی با در اختیار داشتن ابعاد تجهیزات، قیمت تجهیزات محاسبه شده و برآورد اقتصادی کارخانه انجام شده است. نتایج نشان داد که از لحاظ اقتصادی برای واحد تولیدی پلی وینیل کلرید با ظرفیت ۴۵۰۰۰ تن در سال، سرمایه ثابتی معادل ۱۸۲۷۵۰۰۰ دلار و سرمایه عملیاتی معادل۲۷۴۲۰۰۰ دلار مورد نیاز است.

Processing your request, Please wait....


امتیاز دهید: ضعیفمتوسطخوبخیلی خوبعالی (آرا:5)
Loading...


 نویسنده: مجيد پاكيزه، محمود عطاريان شانديز
 کلمات کلیدی: توليد پلي وينيل كلريد، برآورد اقتصادي، شبيه سازي
 زبان مقاله: فارسی
 مکان: نشریه مهندسی شیمی ایران، شماره 75
 سال انتشار: آبان ماه 1393

درباره ی مدیر سایت

در رشته مهندسی شیمی تحصیل می کنم.

همچنین ببینید

فرایند شماره 17

مقاله ” تحلیل دینامیکی و فرایند ساخت قطعات مکانیکی با ABAQUS “

مجله فرایند، فصلنامه علمی-تخصصی مهندسی شیمی است که از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *